Jak vybrat Váš ideální stůl
Jídelní stůl je srdcem každého jídelního prostoru.
Odehrává se kolem něj velká část společenského života rodiny, přátel, návštěv a dalších strávníků. Neslouží už pouze pro stolování, ale také pro pracovní setkání, domácí práce jako vaření, pečení, hraní společenských her, a v dnešní době také práce z domova tzv. home office. V podstatě u něj trávíme nejvíce času nejen jako rodina.
Při výběru stolu je důležité si uvědomit některé důležité kritéria před jeho pořízením.
Umístění jídelního stolu
Prostor, do kterého chceme jídelní stůl umístit, je jedním z nejdůležitějším a zároveň nejlimitujícím kritériem pro výběr stolu. Málokdo má samostatnou jídelnu, která není spojena s kuchyní. Často je jídelna součástí jak kuchyně tak i obývacího pokoje. Tím vzniká tlak na to, aby se stůl do vyhrazeného prostoru vešel a zároveň ho plně využili všichni členové domácnosti. Mnohdy do jídelního prostoru zasahují prvky jako sedačka, otevřená dvířka kuchyňské linky nebo vstupní dveře.
Před koupí nového stolu nebo výměny starého je třeba prostor dobře změřit. Klidně do prostoru umístěte krabice pro představu, kolik místa bude nový stůl zabírat. Měli byste stůl umisťovat do prostoru a v blízkosti kuchyně, a ne ho některou stranou přisadit ke zdi. Ubíráte si tak místo pro min. jedno sezení. Mělo by být kolem stolu dostatek prostoru pro osdouvání a zasouvání židlí, a také procházení kolem stolu při servírování nebo úklidu stolu. Myslete i na to, kde máte zdroje světla. Při většině činností bude potřeba stolovou desku osvětlit. Vhodné místo je na ploše dobře osvětlené denní světlem. Počítejte ale také, že v určitou denní dobu bude nutné stůl osvětlit umělým zdrojem světla. To by mělo dopadat na střed stolu. Pokud bude mimo stůl, budete na desku házet stín.
Využití jídelního stolu
Dále je dobré popřemýšlet, na jaké aktivity budeme jídelní stůl potřebovat. Uvědomte si, jaké máte každodenní činnosti, kterým musí stůl vyhovovat. Představte si, jak trávíte čas přes týden, o víkendu, o svátcích či oslavách narozenin, jak často k vám chodí návštěvy a přátele, a tedy jak často u těchto aktivit stůl používáte a potřebujete.
Tady jsou některé příklady aktivit:
- rodinné stolování - snídaně, obědy, večeře
- rodinné oslavy - pro min. 6 osb a více
- večeře s přáteli
- psaní domácích úkolů Vašich dětí
- hraní deskových a jiných her
- balení dárků, nejen těch vánočních
- home office, je potřeba rozložit nejen notebook ale případné papíry, složky aj.
- ruční práce, např. šití, tvoření dekorací atd.
- máte malé děti, vejde se ke stolu dětská židlička
Prostor okolo jídelního stolu
Jak už jsme si řekli výše, vhodné umístění stolu je v centru místnosti, aby každý sedící měl kolem sebe dostatek prostoru jak při samotném sezení, tak i při vstávání od něj. K rozměru stolu tedy musíte připočítat ještě židle, které budou okolo stolu. Každá židle zabere cca 700 mm prostoru pro pohodlné odsunutí od stolu. Proto přidejte k obrysu stolu 700 – 750 mm na každou stranu stolu, kde budou umístěny židle.
Výška stolu
Výška stolu by se měla pohybovat mezi 720 až 780 mm. Pro většinu populace je optimální výška 750 mm. Pro vyšší lidi (195 cm a více) je dobré uvažovat o výšce 780-800 mm, avšak je stále brát ohled na výšku ostatních spolusedících. Výběr vyššího stolu je třeba důkladně zvážit. Výšku stolu může také ovlivnit výška židlí, popř. jejich polstrování, které se může o pár centimetrů prosednout a tím se sezení opět sníží. Mezi deskou stolu a sedákem židle by mělo být cca 250-300 mm. Nezapomínejte však na případný lub stolu (deska pod plátem vysoká cca 80 mm). Je to prvek uchycený mezi nohama stolu a zpevňuje desku stolu. Výška mezi podlahou a lubem by měla být 650 mm.
Nezapomeňte si také ověřit, pokud máte židle s područkama, že je pohodlně zasunete pod vybraný stůl.
Velikost stolu
Správný rozměr stolu je individuální. Avšak lze vyjít z několika základních rozměrů. Rozměr jídelního stolu vybírejte podle počtu pravidelných strávníků a prostoru, kde stůl chcete umístit. Potřebný prostor pro jednu osobu na jídelním stole je minimálně 600 x 400 mm. V restauracích a stravovacích zařízením je nutné počítat s větším rozestupem, a uvažovat prostor pro osobu 700-800 x 450 mm, což odpovídá i většímu komfortu pro rodinný stůl. Pokud sedí dvě osoby naproti sobě, musí být šířka stolu alespoň 800 mm. Vzdálenost mezi nohama stolu při zasunutí židle pro jednu osobu je minimálně 650 mm, pro dvě osoby alespoň 1100 mm. Záleží samozřejmě na i na šířce židle. Podle počtu potřebných židlí zvolíme rozměr stolu.
Obdélníkový stůl pro 4 osoby by měl mít rozměr alespoň 1200 x 800 mm, pro 6 židlí 1600 x 900 mm. Pokud plánujeme umístit židle do čela stolu, je potřeba počítat na délce stolu min. +700 mm, a také to, aby šly židle zasunout pod stůl a sedící osoby si nohama přes roh nepřekážely.
Kulatý stůl o průměru 1200 mm se hodí pro čtyři až šest osob, zabere však více prostoru než stůl pravoúhlý.
Je třeba zohledni i pár dalších věcí jako:
- pokud jsou v domácnosti lidé plnoštíhlí
- pokud vedle sebe sedí pravák s levákem
- pokud ke stolu potřebujete zasunout dětskou židličku
- pokud máte židle s područkama
- pokud chcete mít stůl ozdobený nějakou dekorací
Materiál stolu
Můžeme vybírat z velkého výběru materiálů jako je:
- sklo
- kámen přírodní i umělý
- plast
- kov
- dřevo
Poslední dobou se velké obliby teší stoly z masivního dřeva. Bývají dostatečně pevné, na omak příjemné a svým přírodním vzhledem dodají prostoru útulnost. Jejich drobnou nevýhodou je, že po nějakém čase vyžadují určitou péči - ošetření speciálním přípravkem pro udržení dobrého vzhledu a barvy. Jejich velku nevýhodou je někdy velká váhá, jijich možné tvarové deformace/změny a poměrně značná pořizovací cena. Tyto nevýhody lze ale kompenzovat výběrem stolu s masivní dýhou na dřevotřískové desce, u které k tvarovým změnám, praskání a kroucení, tak jako u masivu, nedochází. Pouze je nutné jednou za čas povrch očistit a ošetřit a dodat tak stolu nový glanz.
Nohy a podnože
Nejobvyklejší počet noh u stolu ať už kulatého nebo obdelníkového popř. čtvercového je 4. V tomto počtu zajišťují stolu dostatečnou stabilitu. Stoly s centrální nohou jsou designové, ale mají spoustu nevýhod. Centrální noha omezuje natažení nohou nebo nezajišťuje dostatečnou stabilitu stolu při opření na kraji desky. Nohy mohou být kasicky dřevěné nebo dnes oblíbené kovové/ocelové. Kovové nohy umožňují mít stůl vizuálně odlehčený avšak zároveň bytelný. Často tvoří samostatnou konstrukci - podnož, na které je stolová deska přichycena.
Barva, design a vzhled
Kreativitě se meze nekladou. Má být stůl dominantou nebo raději ať do prostoru přirozeně zapadne? Má prostor oddělovat nebo ho má pouze doplnit?
Ať už tak či tak, měl by odpovídat Vašemu dobrému vkusu, prostředí Vaší domácnosti, stylu a barevnému ladění.
A tak směle do toho. Můžete si vybrat stůl právě z naší nabídky. zde